Dlaczego zielone owoce i warzywa są najzdrowsze?

To dzięki chlorofilowi – zielonemu barwnikowi,który absorbuje energie słoneczną, bierze udział w transportowaniu tlenu, witamin oraz azotu. Dodatkowo wzmacnia odporność organizmu oraz chroni przed działaniem wolnych rodników.

Amerykańscy naukowcy podzielili warzywa i owoce według 5 kolorów:

-białe – np. seler,

-czerwone – np. wiśnie,

-żółte – np. cytryna,

-zielone – np. brokuły.

Założeniem zdrowej diety jest to, aby spożywać przynajmniej 3 razy dziennie porcje warzyw i owoców z każdej grupy kolorystycznej.

Zielone warzywa zawierają kwas foliowy, dlatego też dieta bazująca na nich jest rekomendowana kobietom, które planują zajście w ciążę. Dodatkowo najlepiej zjadać je na surowo, ponieważ tylko wtedy nie tracą cennych składników odżywczych.

Jakie właściwości posiadają zielone oliwki?

Zawierają bardzo cenny kwas oleinowy, który zalicza się do grupy niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i pokarmowego. Dodatkowo oliwki bogate są w witaminy z grupy B wspierające przemianę materii oraz wpływające pozytywnie na cerę. Zabezpieczają także przed działaniem wolnych rodników, dzięki prowitaminie A, witaminom C i E oraz minerałom, jak : fosfor, potas, żelazo, miedź i błonnik.

Czy próbowaliście już ukiszonych oliwek? Jeśli nie, to spróbujcie koniecznie. Oprócz prozdrowotnych właściwości zwykłych kiszonek, wpływają także na nastrój, działając antydepresyjnie.