Witaminy są niezbędne w działaniu naszego organizmu. W okresach jesienno-zimowych za każdym rogiem atakują nas informacje o konieczności przyjmowania witamin. Żeby ułatwić sobie życie, sięgamy po różnego rodzaju kompleksy witamin w kapsułkach lub innych formach. Jak skutecznie działają syntetyczne formy witamin? Czy lepiej przyjmować witaminy w naturalnych formach?

Na początek trochę o samych witaminach i dlaczego są kluczowe dla działania naszego organizmu. Pierwszy raz nazwy “witamina” użył polski uczony Kazimierz Funk w roku 1913. Są to związki chemiczne o różnej budowie, konieczne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Nie syntezujemy ich wewnątrz swojego ciała, dlatego musimy dostarczać te związki wraz z pożywieniem. Napędzają one wiele podstawowych funkcji w naszym ciele. Wspierają między innymi przemiany energetyczne, pełnią one funkcję regulacyjną. Wspierają również wewnątrzkomórkowe procesy metaboliczne. Każda z witamin, mimo wspólnej nazwy, posiada różne działanie na nasz organizm. Poszczególne witaminy mają swoje osobne funkcje. Działają jako antyoksydanty, koenzymy, a także zapobiegają wielu chorobom takim jak szkorbut czy kurza ślepota.

Czym różnią się jednak witaminy syntetyczne od tych przyswajanych w sposób naturalny?

Sprawa nie jest taka prosta i jednoznaczna. Witaminy zawarte w naturalnych składnikach nie różnią się wzorem chemicznym od witamin zawartych w różnego rodzaju kapsułkach. Jednak witaminy przyswajane w sposób naturalnych zazwyczaj trafiają do naszego organizmu w towarzystwie innych substancji, które wpływają pozytywnie na trwałość witaminy oraz jej przyswajalność. Występujące w naturalnych warunkach obok witamin mikro i makroskładniki przyspieszają proces ich wchłaniania. W naturalnych produktach obok witamin przyjmujemy również wiele więcej składników odżywczych, które mają pozytywne działanie na organizm. Nie jest jednak oczywiście tak, że syntetyczne witaminy są bezwartościowe. Jeśli odpowiednio zaplanujemy swoją suplementację, także syntetyczne witaminy przyniosą nam wiele dobrego.

Witaminy są bardzo istotne dla naszego organizmu, a czasami ciężko jest nam zwykłą dietą uzupełnić ich niedobory. Ważne jest regularne uzupełnianie wszelkich braków witaminowych. Dla najlepszego efektu źródłem naszych witamin powinna być niskoprzetworzona żywność lub suplementy opierające się na naturalnych składnikach. Ułatwimy w ten sposób przyswajanie witamin, a także dostarczymy do organizmu wiele innych potrzebnych wartości odżywczych.