Home»Wiedza»Otrzymywanie oliwy z oliwek

Otrzymywanie oliwy z oliwek

Oliwę z oliwek od dawna uważa się za niezbędny składnik zdrowej i zbilansowanej diety.

Jej dobroczynny wpływ na organizm jest nie do przecenienia. Wybór odpowiedniej oliwy, której jakość zapewniana jest przy starannym procesie produkcji, bywa istotnym problemem w wielu kuchniach. Oliwę z oliwek można podzielić na różne sposoby biorąc pod uwagę region, sposób wytwarzania, rodzaj oliwek, uprawy.

Najlepszą jakościową oliwą z oliwek jest Extra Virgin.

Jej uzyskanie jest jednak procesem, który wymaga precyzji, odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy. Jest ona tłoczona na zimno, w temperaturze do 25 stopni Celsjusza,  ze starannie wybranych oliwek. Najlepiej jeśli są to oliwki świeże i nie do końca dojrzałe. Taka oliwa cechuje się bogactwem smaków i aromatów. Owe smaki i aromaty różnią się w zależności od użytych rodzajów oliwek oraz regionu, w którym tworzona jest oliwa. Nie jest ona poddawana żadnym procesom chemicznym więc zachowuje bardzo dużo wartości odżywczych oraz witamin. Oliwę Extra Virgin cechuję niska kwasowość do 0,8%. Taka oliwa doskonale nadaję się do sałatek, potraw na zimno owoców morza lub makaronów. Oliwa z Oliwek Volante dzięki udoskonalonej produkcji posiada kwasowość na poziomie 0,12% i jest otrzymywana w 4-6 godzin od zebrania.

Oliwa Virgin różni się od swojej “Extra” koleżanki stopniem wolnej kwasowości.

Jako oliwę Virgin uznaje się oliwę z wartością każdą powyżej 0,8%. Kwasowość to zawartość kwasu olejowego w finalnym produkcie. Jest to oliwa niższej jakości, produkowana zazwyczaj z bardziej dojrzałych oliwek. Stosuje się ją głownie do uszlachetniania oliwy rafinowanej.

Oliwa rafinowana zaś to oliwa, która nie spełnia parametrów oliw Extra Virgin i Virgin.

Poddawana jest ona procesowi rafinacji czyli odkwaszania, a następnie miesza się ją z oliwami, które opisałem powyżej. Ten typ oliwy z oliwek nadaje się do pieczenia i gotowania w temperaturach powyżej 220 stopni Celsjusza. Ma ona również mnie wyrazisty aromat ponieważ proces rafinacji pozbawia jej smaku oraz zapachu.

Do produkcji oliwy z oliwek z wytłoczyn oliwkowych wykorzystuje się wszelkie odpady pozostałe po produkcji. Są to wszystkie resztki oliwek oraz pestki. Poddawane są one następnie procesom chemicznym, zwanych winteryzacją, a następnie poddaje się ją rafinacji. Poźniej, podobnie jak z oliwą rafinowaną, uszlachetnia się ją oliwą Extra Virgin lub Virgin. Jest to rodzaj o najniższej jakości, który nadaje się jedynie do krótkotrwałego smażenia lub gotowania.

Należy pamiętać o tym żeby swoją oliwę z oliwek, chronić przed światłem i nadmiernym ciepłem. Aby uzyskać najwięcej korzyści z konsumpcji należy starannie dobierać swoją oliwę z oliwek. Oliwa Extra Virgin zawiera najwięcej składników odżywczych, a starannie zebrana i wytłoczona zachowuje najwięcej witamin i walorów smakowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×