Home»Wiedza»Niezwykłe właściwości oliwy z oliwek

Niezwykłe właściwości oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek, wykorzystywana często w diecie śródziemnomorskiej, prócz swoich smakowych walorów, posiada również ciekawe właściwości zdrowotne. Uzyskiwana ona jest z tłoczenia dojrzałych oliwek.

Najzdrowszą, oraz zawierającą najwięcej wartości odżywczych, jej odmianą jest ta tłoczona na zimno. Oliwa z oliwek bogata jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią przed chorobami układu krążenia. Kwasy te należą do grupy omega-3 oraz omega-6. Według niektórych badań spowalniają one starzenia się komórek i zapobiegają pierwotnym i wtórnym zawałą serca. Oliwa z oliwek pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu w organizmie oraz usprawnia działanie systemu immunologicznego. Poprawia funkcjonowanie układu trawiennego oraz usprawnia działanie jelit. Wspiera też prawidłową pracę trzustki.

Oliwa z oliwek zawiera wiele witamin oraz minerałów.

Zawartość takich witamin jak A, E, D oraz K wpływa pozytywnie na działanie organizmu Witamina A pomaga w utrzymaniu odpowiedniej kondycji skóry oraz włosów. Witamina E wspiera ochronę przed stresem oksydacyjnym oraz eliminuje wolne rodniki. Nadmiar wolnych rodników, czyli niesparowanych atomów tlenu, może powodować miażdżyce oraz przyspieszać procesy starzenia się. Witamina E przeciwdziała również zakrzepom oraz ochrania czerwone krwinki. Witamina D zawarta w oliwie z oliwek jest niezbędna w odpowiednim funkcjonowaniu układu kostnego oraz zębów. Braki witaminy D w organizmie powodują ograniczone przyswajanie wapnia oraz fosforu. Odpowiednia pokłady wapnia w organizmie wspierają pracę układu nerwowego oraz mięśniowego. Witamina K natomiast wspiera procesy krzepnięcia krwi. Oliwa z oliwek wysokiej jakości zawiera również minerały takie jak: potas i żelazo.

Oliwa z oliwek jest jedną z podstaw diety śródziemnomorskiej uważanej przez wielu za najzdrowszą na świecie.

Wiele badań ukazywało dobroczynny wpływ oliwy z oliwek. Pomaga ona w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, otyłość czy też cukrzyca.  Aby móc w pełni skorzystać z wszelkich dobrodziejstw jakie oferuje nam sok z oliwek, należy zwracać uwagę na jakość produktu. Wszelkie oliwy z oliwek o niższej jakości mogą nie przedstawić pozytywnych efektów, wpływających na organizm, tak dobrze jak zrobi to oliwa o wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×