Kolagen najogólniej kojarzy się nam z kosmetologią oraz medycyną estetyczną, powszechna wiedzą jest tez fakt,że jego niedobór powoduje powstawanie zmarszczek.

Czym w takim razie jest kolagen? To główne białko tkanki łączej,charakteryzujące się odpornością na rozciąganie, jest jednym z budulców ścięgien ,wypełnia rogówkę oka, odpowiada za elastyczność skóry.

W organizmie mamy aż 8 głównych grup białek kolagenowych,możemy znaleźć je w skórze kościach ścięgnach,więzadłach,oku,chrząstkach stawów,macicy,jelitach i kościach.

Podstawowym zadaniem białek kolagenowych jest utrzymywanie sprężystej struktury tkanek i narządów.

Około 40% kolagenu znajduje się w skórze właściwej, dlatego też pierwsze ubytki kolagenu są właśnie widoczne na skórze, która traci swoją elastyczność i sprężystość. Proces starzenia zaczyna się już po 25 roku życia a około 60 roku życia kolagen przestaje być całkowicie wytwarzany. Z wiekiem pogarsza się nie tylko nasz wygląd,ale także kondycja organizmu: wiotczeją mięśnie,zaburzeniu ulegają funkcje mózgu,serca,nerek i wątroby.

Czy można zapobiegać utracie kolagenu?

Dzięki regularnej suplementacji, możemy skutecznie opóźnić pojawienie się wymienionych objawów.

Niestety nasza codzienna dieta nie ułatwia nam uzupełnienia niedoborów kolagenu, ponieważ w pożywieniu występuje w znikomych ilościach, a w dodatku jest trudno przyswajalny.

Powinniśmy też pamiętać o tym,że aby kolagen został przyswojony przez organizm,musi być on dostarczony razem z witamina C.

Najlepiej przyswajalne są suplementy w postaci płynnej wraz z kolagenem pochodzenia rybiego.

Dzięki regularnym przyjmowaniu preparatów uzupełniających poziom kolagenu wpływamy nie tylko na to jak wyglądamy, ale także jak się czujemy. Poprawi się funkcjonowanie stawów, układu kostnego, odżywi się skóra głowy i cebulki,włosy przestaną wypadać, staną się gęstsze i mocniejsze, ciało stanie się jędrniejsze.

Efekty przynoszą kuracje stosowane nie na zewnątrz, ale od środka, bo zdrowo funkcjnujący organizm to lepsze samopoczucie.