Cholesterol to organiczna substancja tłuszczowa, która jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, wchodzi w skład błon większości komórek. Uczestniczy on w produkcji hormonów, syntezie kwasów żółciowych oraz wytwarzaniu witaminy D.

Można zatem powiedzieć, że jest on ważnym elementem budulcowym organizmu. Istnieje ogólne przeświadczenie, że obecność cholesterolu = choroba,nadciśnienie,zawał udar – jednakże, jego negatywne działanie uzewnętrznia się wyłącznie w przypadku jego nadmiaru.

Ważne przy utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu w organizmie jest utrzymywanie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej.

Aby to zrobić należy dołączyć do naszych potraw większą ilość warzyw i owoców. Powinniśmy unikać również tłuszczów nasyconych, które mogą negatywnie wpływać na ilość cholesterolu w naszym organizmie. Dobrym pomysłem aby to zrobić jest dołączenie do swojej kuchni oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, awokado, orzechów, ryb, owoców morza, czyli wszystkich produktów, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Unikanie czerwonego mięsa, podrobów i tłustych wędlin. Ograniczenie ilości spożywanego cukru. Wykluczenie z diety pełnotłustego mleka i jego przetworów. Te wszystkie czynności pomogą nam w obniżeniu ilości cholesterolu w organizmie. Dobrym pomysłem jest również aktywność fizyczna, która będzie wspierać działanie naszego układu krążenia. Proste codzienne ćwiczenia na pewno pomogą nam w utrzymaniu nie tylko dobrej sylwetki i dobrego samopoczucia ale również ograniczą ilość niechcianego cholesterolu.