Home»Wiedza»Coś o wolnych rodnikach

Coś o wolnych rodnikach

Często słyszymy informacje na temat tajemniczych wolnych rodników, które mają zły wpływ na nasz organizm.

Stały się tak popularne, że ciężko jest spotkać osobę, która nie słyszała o ich negatywnym działaniu. Ale czym właściwie są wolne rodniki i jak zapobiegać tworzeniu się ich w naszym organizmie?

Wolne rodniki w naszym ciele to niesparowane atomy tlenu. Każdy atom tlenu na swojej ostatniej orbicie posiada parzystą liczbę elektronów. Podczas niektórych procesów chemicznych, występujących w naszym ciele, następuje oderwanie jednego z elektronów. Atom tlenu bez jednego z elektronów staje się wolnym rodnikiem. Poszukuje on wtedy brakującego elektronu w swoim otoczeniu. Atakuje inne atomy tlenu i poszukuje brakującego elektronu. Kiedy uda mu się ukraść upragniony cząstkę, zamienia on inny atom tlenu w wolny rodnik, a cały cykl jest kontynuowany. Wolny rodnik nie jest jednak wybredny. Poszukuje on też swojego elektronu nie tylko wśród swych pobratymców. Po swoją brakującą cząstkę zgłasza się również wśród na przykład atomów białka, tłuszczów i kwasów nukleinowych. Działania takie powodują naruszenie struktur dna komórek, przyspieszanie procesów starzenia się, rozwój miażdżycy, występowanie artretyzmu, choroby układu nerwowego cukrzycę, a w skrajnych przypadkach nowotwory.

Aby zapobiegać występowaniu wolnych rodników w organizmie należy dostarczać antyoksydantów, które naturalizują ich rozwój.

Produkty z dużą zawartością witamin A, C oraz E pomagają w pozbywaniu się niechcianych atomów. Wszelkie produkty, które zawierają żelazo lub miedź również się do tego przyczyniają. Produkty takie jak oliwa z oliwek oraz sok z cytryny, pozytywnie wpływają na działanie organizmu, ponieważ posiadają dużo zbawiennych antyoksydantów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×